Jdi na obsah Jdi na menu
 

17.8. 2008 - tři "G"

GeoNismus - komentář č. 40. Tak nad tím termínem se srdečně chechtám a původně jsem k tomu chtěla napsat samostatný spot.

GTI - poprvé jsem narazila na jeho blog a jsem moc překvapená. Tak tohle je GTI ("Cicero Grimes, meet John Russell", abych byla stylová :-)), dokáže mistrovsky vládnout slovy. Ale ten Dopis mamince jsem četla jen než jsem pochopila, o co jde. Tohle číst nebudu a nechápu, proč se nořit do té hrůzy... Pro koho jsi to psal, GTI...?

Gino - stejné téma, jako já - childfree. Pro mě zajímavé srovnání, co sem fláknu levou zadní já, a jak to dokáže smysluplně napsat někdo jiný. Graver jako vždy trefuje do černého: "Heleně prostě v té svaté válce nedošlo, že ti rozumní jsou s ní a její postoj chápou, jen s ní prostě diskutují na její úrovni. Ona to ví a chce - kdyby ne, dokázala by to utnout."

23.8.2008 

Lavina - kdepak, radko, není to obvyklé, GeoN se už nedá kdekým vyprovokovat, schválně to zkus :-). Přelétla jsem prozatím jen letmo (ale určitě si to přečtu pozorně, až budu mít chvilku a nebude mi věčně někdo čučet přes rameno...), utkvělo mi v paměti, že GeoN říká pan Stalin, a že si s Tarasem nemohou vzájemně nic dát. To je zajímavý přístup k lidem a přimělo mě to k zamyšlení, co vlastně můžu dávat lidem já...

To je pecka, Radka (komentář 344) má prý přes prsa 125 cm. To je fór, ne? Tolik přece nemůže nikdo mít. Ačkoliv, jestli je tak almarózní, tak se tím vysvětluje to neustálé vysedávání u PC...

 24.8.2008

Tohle snad nikdo nepropásne - jedna z nejlepších debat, co jsem kdy na internetu četla, u Tribuna k článku "Lidský řetez proti radaru"

Komentáře:

Jessie (radka, 25. 08. 2008 15:32)

To by me treba taky zajimalo :o)) Kdo? Ty vis? Ja ne :o))

radko :-)) (Jessie, 25. 08. 2008 15:07)

S tebou je to fakt těžké, já napíšu, že kašlu na subjektivní dojmy, a ty odpovíš, že chci poslouchat někoho, aby mi vyprávěl, co prožil :-)). Tak třeba kdo ti řekne, co se dělo za husitských válek? Člen Žižkova vojska, nebo znásilněná jeptiška :-))?

for je v tom (radka, 25. 08. 2008 14:55)

ze kazdy ma jen subjektivni zkusenosti nebo zadne :o))) Hehehe, a nejchytrejsi jsou ti co nevi :o)))

taky je mozne (radka, 25. 08. 2008 14:46)

sledovat zaznamy ze schuzi, co kdo rekl a co kdo podepsal. Ale neni mozne verit vykladacum. Kteri budou vykladat co si ten nebo tamten myslel kdyz to a tamto rikal :o))) A hlavne nelze verit soudcum, kteri bezpecne vedi, ze ten a tamten se spletl, ten a tamtel nepochopil, ten a tamten udelal chybu.
A ze kdyby to udelal takhle a tohle takhle tak ze by to bylo uplne jinak.

takze (radka, 25. 08. 2008 14:33)

ty chces poslouchat nekoho aby ti rekl co oni prozivali? :o)) Analyzu si kazdy udela jako ksandy. Natahuje si je podle libosti. A jeste te presvedci co si vlastne mela videt, citit, zazit (podle nej) :o)

radko :-)) (Jessie, 25. 08. 2008 14:15)

Ale to je právě nanic, ty osobní subjektivní zkušenosti, každý má přece jiné :-).

Jessie (radka, 25. 08. 2008 14:08)

Zeptej se rodicu pokud si to nepamatujes. Nebo svoji tety, strejdy. nekoho kdo si pamatuje jak se mel.

68 (hehe, ještě že ne o rok později :-) (Jessie, 25. 08. 2008 13:45)

Děkuji za tvoje poznámky a trpělivost, Tarasi. Je opravdu těžké se orientovat v tom, když se dohadují takové kalibry :-). Pohled na 68ý nebyl ale bezproblémový nikdy, co pamatuju. Politologie, ekonomie, filozofie, no jo, já to mám v jednom eintopfu, s názvem "jak nejlíp uspořádat svět"...:-).

Radko, není to vůbec nanic, naopak, já bych se po letech konečně ráda dozvěděla, v čem jsme žili a v v čem jsme mohli žít jinak.

a takove (radka, 25. 08. 2008 11:14)

to nasledne rozebirani chytrolinu co by bylo kdyby bylo a co tim basnik chtel vlastne rici je uplne k NICEMU a nanic :o)) A kde se stala chyba a co kdo udela spatne. A proc jo a proc ne. Nanic. K nicemu. Nanic. Pouceni ZADNE :o)

precetla jsem Konfrontaci (radka, 25. 08. 2008 10:05)

porad mi to prijde stejne. Ze kazdy to videl tak se to JEHO dotykalo. Kazdy ocekaval nadeji pro sebe. Del svych potreb, dle svych predtsta.

Jak ruznorode byly nadeje tak ruznorode jsou verze. Kazdy dle svych hodnot. Nekomu to bylo dost, nekomu malo, nekomu statecne hodne, nekomu malo. Nekomu dramaticke moc nekomu men. Nekomu hloupe jinemu chytre.
JInde to kvasilo taky. Treba ve Francii. Tam si taky "uzivali" kazdy dle sveho prani. Neceho. Prave na Francii je videt jak se idealisticke predstavy v praxi realizuji :o)) Ze to ehm moc nefunguje.

Kdyby komuniste zrusili cenzuru anechaji lidi jeszdi, tak by se brzy cely rezim rozletel na kusy. Uplne stejne jako o dvacet let pozdeji.

Debata u GeoNa (Taras, 24. 08. 2008 23:30)

nebyla o vlastnictví, Jessie, k tomu to uhnunul sám velký, když zjistil, že je vedle jak ta jedle.
Byla o roce 68, ke kterému má velice rozumný článek Pehe na Konfrontaci.
GeoN dělá tu zásadní chybu, že věci, které mají charakter i řešení v oboru politologie nebo ekonomie láme v kole své milované filozofie. A to pak nevychází, ba přímo odporuje realitě.
Pohled na 68 je bez problémů: komplikace nastaly až mršením a deformováním jeho principů a významu novináři a politiky po sametu, když se jeho skutečný význam hrubě nehodil do krámu. No a nové generace už nechápou, jsou líné si o tom něco přečíst, a přijímají a točí ta pitomá klišé.

nikdy (radka, 24. 08. 2008 16:37)

neni nikdy :o)))

nooo cetla jsem to (radka, 24. 08. 2008 16:28)

tak nejak napul :o) a ani nevim jestli jsem to vubec pochopila :o)) Ale snad ano.

Pise ze v zavesu za vsemi temi naivkami s lidkosu tvari se drali dovnitr "reakcni" kapitalisitcke zivly touzici po restituci a ohrozovali socialismus, tudiz se muselo intervenovat zvenku.

NO to neni nic noveho. Ti co touzi po navraceni majetku a dostanou sanci tak ji samozrejme vyuziji a to vsemi prostredky. Na tom prece neni nic divneho :o)) Kdybych byla byvaly mlynar taky bych cekala na svoji sanci. To da logiku. Kdo se smiri s tim, ze mu kdysi vsechno vzali ozebracili ho a delali z nej a jeho deti desetileti blbce?

Jenže... (Jessie, 24. 08. 2008 16:22)

...se substitučními integrály nikdo nepoleze do veřejné diskuze na netu, bude se bavit se sobě rovnými.

Ja se domivam ze vetsina lidi (radka, 24. 08. 2008 16:18)

zna trojclenku ale malokdo rozumi substitucnym integralum. A tak je to i s vyjadrovanim tech inteligentnich lidi. Mluvi tak jak tomu oni rozumi a casto nevidi ze jini tomu treba rozumet nemuzou. Kdyz nevidi do jejich hlav.

radko, (Jessie, 24. 08. 2008 16:16)

je to daleko složitější, ale než bych to začala probírat, tak se tě zeptám, jestli jsi to u GeoNa četla :-)?
Jinak prosím tě, jak ty to děláš, že se u tebe
http://ratka.blog.cz/ věčně seriózně diskutuje o takových zajímavých problémech, a mně se to nedaří...

Jessie (radka, 24. 08. 2008 16:07)

a ktery je to ten zakonzervovany nazor?

Ze v 68 v podstate nechteli privatizovat se vi (socialismus s lidskou tvari) a to je jim vycitano dnesnimi "kapitalisty" jako zasadni omyl. Jestli privatizovat chteli tak to nejak moc nesdelovali dal.

mimoběžná komunikace (Jessie, 24. 08. 2008 15:59)

Hmm - stejný výraz Taras i @Teo...

Já mám problém s takovým svým předsudkem, nebo pověrou, a to že vysoce inteligentní lidé jsou schopni vyjadřovat se tak, že jim většina lidí rozumí. Proč se jinak namáhat vyjadřovat své geniální myšlenky slovně?

Debata o 68ém - tak celé je to nakonec o problému vlastnictví?

Zaujalo mě na tom, že je to hledání jiného pohledu místo našeho zakonzervovaného. Může mít ale člověk podobně zakonzervovaný pohled v důsledku svého vzdělání? (To nechci být chytrá jak rádio, myslím tu otázku vážně...)

re: re: re: Přes prsa :-))) (Jessie, 24. 08. 2008 15:43)

Hahahahaha - vy máte přímo vražedné hlášky, vy dva :-)).

Pokud bych chtěl bejt vtipnej (@Teo von Chucpe, 24. 08. 2008 14:07)

jako vypelichanej kocour Heilmut, pak bych napsal, že komunikace s těmito GeoNeticky modifikovanými tvory je vždy mimoběžná. Jeden každý z nich má totiž jediný cíl: dokázat okolí, že je vzdělanější, chytřejší a že má kvalitněji organizovanou hmotu v dutině lebeční, než ostatní smrtelníci. No a vždycky se najdou tací, kteří tomu uvěří i onací, kteří jim to holt nezbaští...

re: re: Přes prsa :-))) (bdm, 24. 08. 2008 13:23)

"proč by to někdo nemoh mít, těch 125, já to tak mám, normálka" - vidíš to, Jani. Pořád říkám, že Radka je kus pořádného chlapa :-)))))

Jessie, (Taras, 24. 08. 2008 13:17)

proč by to někdo nemoh mít, těch 125, já to tak mám, normálka.
Pokud bych chtěl bejt vtipnej jako grófko, tak na tvoji otázku "co vlastně můžu dávat lidem já..." odpovím: "No přece dávat!"
Debata s GeoNem je skoro vždycky mimoběžná, protože on svět vnímá skrze své složité konstrukce (kterým rozumí jenom on sám, a ti, kteří dělají, že ho chápou, tak to jenom hrajou). A protože řadu známých a běžně chápaných termínů definuje znovu a po svém (dává je do uvozovek), tak mu rozumět ani nelze. Ale výsledky většinou sedí, ovšem algoritmus je nesnesitelný.
Ale v té poslední debatě byl zcela mimo mísu a jeho vývody byly v přímém rozporu s historií, s realitou. On by teď na to řek, že "realita" je "subkombinatorní" "pojem", který nelze "chápat" jako "jsoucno"... (a už by to jelo).

re: Přes prsa :-))) (Jessie, 24. 08. 2008 13:02)

Hurá, Blanka a graver po dovolené, to je příjemné překvapení dneska :-).

Jak to myslíš, s tím měřením, to jako i s autosedačkou, nebo jak :-)? Já to zkoušela, dala jsem si dvě misky (odhaduju tak šestky), dosáhla jsem asi 110 cm. Kdepak, to prsama nebude...

Bathory... (Jessie, 24. 08. 2008 12:57)

...byla náhodná srážka, radko, to nebyla moje zásluha :-).

Přes prsa :-))) (bdm, 24. 08. 2008 12:08)

Nečetla jsem ale věřím Ti :-))). Jani, proč by nemohl nikdo mít? Záleží, kde ta prsa měříš :-)))))))

jessie (radka, 23. 08. 2008 16:14)

nemam chut. Ale videla jsem tu lavinu u Bathory kterou jsi spustila ty :o) nebyl to zadny problem.

aha :o) (radka, 22. 08. 2008 23:40)

ja myslela ze je to tak normalka :o))

lavinu slov (tresen, 22. 08. 2008 21:11)

zvanou GeoN (na geoním blogu).

jakou (radka, 22. 08. 2008 20:52)

lavinu?

Koukala jsem, (tresen, 22. 08. 2008 19:58)

že Taras spustil lavinu.;)

Ještě... (Jessie, 22. 08. 2008 14:02)

"historici, co v sobě mají zakódováno dlouholeté členství v KSČ" - všichni máme v sobě ta minulá desetiletí. Žili jsme v tom, nemohli jsme přece celou dobu jen nenávidět. A kdo dnes odsoudí všechno, co bylo, odsoudí i sebe, své kořeny. To je jen můj pocit, který těžko dokážu vyjádřit slovy, protože to rozhodně není nějaká nostalgie a touha po tom, co bylo.

... (Jessie, 22. 08. 2008 13:47)

Tresen, právě proto ty debaty nikam nevedou, a to ani u lidí vzdělaných. Nikdo neustoupí ze svých pozic... (Mimochodem, tím nešťastným vyjádřením o blbcích jsem pochopitelně nemyslela ani Vás, ani Katrin.)

K @Teovu citátu - to mi právě nesedí, ten klíč výběru. Podle politických názorů, když s GTI mají shodné? Podle úrovně, IQ to taky nebude, tak podle čeho?

Letmo jsem přelétla debatu u GeoNa, na to budu potřebovat víc času, abych pochopila (snad a stejně po svém :-)), o co jde :-). Ale dost mě to zaujalo. 68ý byl pro mě doposud jasná věc. Jo jo, ty mozky vymyté našimi médii, byť za zvuků Krylových písní, tomu se málokdo ubrání.

Jo, souhlasím, (tresen, 22. 08. 2008 12:15)

že každý v sobě máme něco zakódováno. Já určitě to, co mi dala rodina. Jsem jí za to vděčná. Myslím, že součástí tohoto "zakódování" je i ochota poslouchat, co říkají jiní. Třeba i to, co říkají historici, co v sobě mají zakódováno dlouholeté členství v KSČ a dodnes je rozčiluje, když se téhle strany někdo dotkne.

tak jsem koukla (radka, 22. 08. 2008 12:14)

na oba a oba pisi totez. nebo mi neco unika...

Nemá pravdu, GeoN, (Taras, 22. 08. 2008 00:05)

teď jsem mu to zkritizoval, snad se udrží pohromadě.

Ale i s @Teem jsi trochu vedle, tohle byl jeden z jeho lepších intelektuálních výkonů. Když odloží smeták a hadr, vyleje špinavou vodu po mytí schodů z kbelíku a sundá z makovice šátek, tak je z něj skoro intelident.

... (Jessie, 21. 08. 2008 23:34)

To moc nesedí...

Ad rem... (@Teo, 21. 08. 2008 23:23)

Balbus balbum amat, quoniam verba sua capessit.

68ý (nejen)podle GTI (Jessie, 21. 08. 2008 23:14)

http://gti.blog.auto.cz/0808/1968-tanku

Tak jsem si přečetla ještě tohle, a kdybych to byla bývala četla před GeoNem, tak bych s tím souhlasila. Teď už se najednou dívám trochu jinak na ty jednoduché hlášky...

Když tak sleduju ty spory, příkladně k.k. a tresen, tak je vidět, jak každého ovlivní NĚCO, co má v sobě zakódované a všechno, co přichází zvenčí, se snaží tomu přizpůsobit. A čím víc zakódovaného a čím menší schopnost přijmout změnu, tím větší blbec. Ledaže se něčemu člověk opravdu věnoval do hloubky a prostě VÍ.

68ý podle GeoNa (Jessie, 21. 08. 2008 22:23)

http://infundibulum.yc.cz/b2evo/blogs/index.php?blog=6&title=68&more=1&c=1&tb=1&pb=1

Tímhle jsem se právě prokousala a musím přiznat, že to se mnou dost otřáslo. Nejsem si jistá, ale zdá se mi, že v mnohém by mohl mít pravdu.

vinici neuteseneho stavu (radka, 21. 08. 2008 21:47)

jsou vzdycky jasni :o) Jsou to ti druzi,hehehe!! :o))

Jessie, (Taras, 21. 08. 2008 21:32)

shodné názory s GeoNem co do analýzy a určení viníků neutěšeného stavu, v návrzích na řešení je GeoN dost radikální, já jsem gradualista a jsem spíše pro ekonomické páky, pravda, sem tam do kapoušského ánusu zabořené.

@Teo, nepoužívejte cizí slova, jejichž význam vám není zcela jasný. Spíš se zkuste nějak vyrovnat s tím, že váš team přezrálých frikulínů není schopen obstát ani v poměrně jednoduché diskuzi a musíte se uchylovat k nadávkám a zesměšňování.
Včil mudruj, grófko.

Jééé... (Jessie, 21. 08. 2008 15:35)

...aTeo, ty nejsi naštvanej, já to zrovna šla smazat, mám nějak zavařenej mozek :-).

... (@Teo, 21. 08. 2008 15:28)

Zvlášť když si ji roztrhnou a fotku exhibicionisticky pověsej na net. :p

he :-)) (Jessie, 21. 08. 2008 15:09)

To víš, radko, jistým lidem člověk vidí až pod ... sukni ´-).

hehehe (radka, 21. 08. 2008 12:54)

tak prece :o))))

hehehe (radka, 21. 08. 2008 12:53)

Jessie :o) Absolutne si neumim predstavit ze tohle by chtel aTeo naznacit.

Hehe, (@Teo, 21. 08. 2008 12:53)

Taras pro mě není šťastným majitelem velkého mozku, ale taky spíš nešťastným sociopatem. Je kapku umírněnější než G., ale podstata jejich umanutého nazírání na svět je stejná. ;p

re: Větší mozky? (Jessie, 21. 08. 2008 12:40)

Přece tím nechceš naznačit, aTeo, že třeba Taras GeoNa v podstatě uznává (i když psal, že ho taky moc nechápe), jen proto, že mají shodné politické názory...

Větší mozky? (@Teo, 21. 08. 2008 12:22)

Nevím, proč by se jejich šťastní majitelé měli nutit do chápání sociopsychopatů. Pokud nejsou psychologové či psychiatři. A konkrétně tento tvor bude materiál pro zmíněné profese...

... (Jessie, 19. 08. 2008 17:47)

"myslim ze se myli kazdy :o))) A to i ten ktery pravopisne chyby nedela." Jo, to určitě... Já jen že když někdo ze sebe dělá naprosto neomylného (a to GeoN dělá, nikdy nepřiznal chybu, to se vsadím), tak triviální hrubka vzbuzuje o to větší podezření i o tom ostatním.
Jasně, měla bych se na to vykašlat, protože GeoNa nechápou větší mozky a s tím svým nemám šanci, jak mi bylo naznačeno :-)).

nekdy me napadaji neuveritelne blbosti (radka, 19. 08. 2008 14:39)

a nejen ze me napadnou, ja je v naproste vetsine taky zrealizuji :o) ale to je zase jine tema. Uz koncim :o))

Jessie (radka, 19. 08. 2008 14:14)

myslim ze se myli kazdy :o))) A to i ten ktery pravopisne chyby nedela.

pamatuji si (radka, 19. 08. 2008 14:08)

jak me aTeo oznacil za zavodnenou panicku. A je to tak. Clovek si zije tak dobre, ze si vyrabi problemy. Treba jen tim ze veci nedela spravne ackoliv by moh :o)). ZAcina to pravopisem a konci to vytahanymi teplaky (ci nocnim uborem) pri nakupu v mistni samosce :o))

ja nevim Jessie (radka, 19. 08. 2008 14:00)

tohle neumim. Mozna proto, ze je to rozumne. A ze mi to vycituje muj muz :o)

Proc neudelas veci hned spravne? Proc nedas ten cukr na sve misto? A proc se neprevleces kdyz prijdes domu? Proc nedelas veci spravne? Stejne spravne?

Pro me je to zoufale ubijejici. Je pro me jednodussi udelat veci nespravne a divat se jak jsou ruzne. Zive. Jine.

he... (Jessie, 19. 08. 2008 12:48)

Pár hrubek tam mám, ale nechte si poznámky, jo :-))?

k pravopisu (Jessie, 19. 08. 2008 12:41)

Mám to stejně, jako Taras, gramatické pravidlo neznám snad ani jedno, přesto píšu myslím celkem bez chyb (těch pravopisných...). Myslím, že proto, že jsem vždycky hodně četla. Takže když někdo má v hlavě celou Národní knihovnu (s fultextovým vyhledáváním :-)), není dislektik a přesto dělá pravopisné chyby, tak to pro mě znamená jediné: mýlí se v tomhle, co jsem schopná vidět a pochopit, může se mýlit i v dalším, co bych neodhalila.

Radko, to o tom prospěchu napsal už kdysi nějaký filozof, přesně to nevím, ale je to zhruba takhle -proč přemýšlet o užitku tam, kde věc prostě udělám správně.

kdy delat veci spravne (radka, 19. 08. 2008 12:28)

celkove me to donutilo k zamysleni co a kdy nuti cloveka delat veci spravne (podle nejakych obecnych pravidel)
- touha byt v souladu s obecnymi pravidly tj. zapadnout, vyhovet, byt prijmuty
- pud sebezachovy kdy poruseni se rovna srazce s jinym autem a tezka ujma
- potvrzeni sama sebe (vim co mam delat, co se ode me ocekava a tak jsem pro sebe OK kdyz to udelam)
- strach, to v pripade kdyz vidim ze ti co pravidlo nerespektuji jsou pronasledovani, diskriminovani, zesmesneni. Tohle posledni souvisi uzce s tim prvnim.

Ehm mam pocit, ze jediny duvod dodrzovat pravidlo je pud sebezachovy. Treba pravidlo silnicniho provozu. Nebo pravidlo vyhout se opustene ulicce v nocni Praze.

To ostatni je tak trochu obchod. Neco udelam a mam klid.

Tarasi (radka, 19. 08. 2008 11:51)

Hudebni sluch a vedet kam mam prdnout mekke a kam tvrde i jsou dve ruzne veci.

Dislektik se to nenauci protoze to nevidi. Nedava mu to zadny smysl. nevidi v tom pravidlo. Stejne jako ja se nikdy nenaucim uklizet jelikoz toho pavouka visiciho ze stropu nevidim.

Ale kdyz se to nekdo vidi a vzorne nauci, tak je sikulka sikovna. Proste to dela podle pravidel. A proto si myslim ze to s dodrzovanim pravidel souvisi.
Jsou takovi co se to sice nauci, umi, ale jsou to lajdaci. Tam radim treba sebe. Kdybych se snazila tak bych to napsala spravne (dodrzela pravidlo) jelikoz jsem lajdak a lenochod tak pisu kdeco. A jeste i bez hacku a carek.

Pravopis (Taras, 19. 08. 2008 11:32)

je jenom částečným ukazatelem kvality pisatele. Pravidla se někdo nenaučí, i kdyby se rozkrájel (já), rozbor větný je mu španělskou vesnicí (mně), ale přitom moc hrubek nedělá (já). Ale v zápalu boje ji vyšiju, jen to mlaskne, a když si to po sobě nepřečtu (často), tak jsem za vola. Takovej dyslektik s psaným projevem chytřejšího dítěte z první třídy obecné může bejt jinak docela chytrej. Takže to s dodržováním pravidel nemá nic společného, ale s vrozenými schopnostmi. Lidé bez hudebního sluchu také neumí dodržovat pravidla?

Jessie, blog asi už ne, nemá to valné ceny. (Jak se líbí češina začátku minulého století?)

myslis jako pravopis? (radka, 19. 08. 2008 09:15)

Pravopis se nauci kazdy kdo ma v sobe smysl pro dodrzovani pravidel. protoze pravopis JE pouze o dodrzovani pravidel

radko, (Jessie, 19. 08. 2008 08:52)

díky za názor. Proto jsem to tady začala psát, abych se dozvěděla, KDO je to, jestli má cenu se ponořit do jeho spisů, kterým nerozumím. Jelikož jsem líná, tak abych to nedělala zbytečně a nenamáhala se s nějakou nafouklou bublinou :-)).

To vysvětluju, protože jsem si uvědomila, že jsem vlastně smazala ještě něco o Jasanovi (nepsal to Taras), tak aby zase někdo nepsal, že lžu, když píšu, že tu nemažu. Jasan mě prostě nezajímá, GeoN ano. Děsně vzdělaný a inteligentní? Tak proč píše ten humanitní vzdělanec "aby jste"...

me Geon (radka, 19. 08. 2008 08:22)

zaujal u Wuweje. Psal tam dlouhe obsirne traktaty jako reakci na nejakou blbost. A celkem me to zaujalo protoze jsem rozumela tomu co pise. Dokonce jsem i chapala jeho myslenkove pochody :o)) To co me fascinovalo byl fakt ze si dal tu praci, vzal ten cas a vyplodil takovou horu slov ktere davaly smysl. Ony ty slova z nej prsi. Kapou. TEcou. Musi se nasrat aby zacal prset. Je to asi spoustec :o) Me se to celkem libi. A ze nereaguje na tema a na diskutery? Ale to je normalka. To bezne tvurci lide delaji. Prsi z nich neco a ti druzi jen koukaji. A pak posoudi: libi - nelibi. Ten vodopad. Je to jen ohnostroj.

Jenže... (Jessie, 18. 08. 2008 23:16)

...já nejsem filozof a hodnotím lidi podle toho, jak se chovají, jestli dokážou být vlídní, pozdravit uklízečku, když jdou kolem, promluvit s každým a nepovyšovat se, nezastrašovat slabší arogancí a tak dále. Bez humoru a laskavosti nevidím moudrost.

Původní článek jsem tedy zřejmě pěkně zprasila, no co s tím, říkáš nemazat :-))?

Jinak to smazané tenkrát s Arthurem to byl opravdu celý blok, kdosi tam "exceloval", už jsem to prostě neustála. Od té doby nemažu, tedy mažu, ale komentáře přesouvám do archivů, protože estranky umožňují vkládat omezené množství komentářů.

A Tarasi, když už jsi sem strčil prstíček, využiju příležitosti, abych ti napsala, co mám už dlouho na srdci: prosím, založ si blog a začni zase psát...

Jessie, (Taras, 18. 08. 2008 22:02)

ta kritika geonismu je nesmírně povrchní, nevýstižná, formalistická. GeoN je studovaný filozof, takže porozumět je mu obtížné, ne-li nemožné, navíc je neuvěřitelně nasírací, jenže: tam, kde já pošlu oponenta do prdele, což jsou dvě slova, on použije dva odstavce.
Pokud nemáš nastudována filozofická díla od antiky po dnešek, těžko s ním budeš diskutovat: oni totiž tihle myslitelé mají pojmy přesně definovány, často v rozporu s jejich běžným užitím, takže neznalosti protivníka odhalí snadno. (Jenom bytí a žití, což normální občan chápe tak, že ráno musí vstát, jít do práce a maximálně se večer trochu vytřít, oni mají rozebráno do detailů a několika škol.)
Pro mě je ale podstatné toto: on se svými (pro mě nepochopitelnými a neuchopitelnými) instrumenty a postupy dochází k závěrům, které poměrně přesně souhlasí s mými, vyvozenými z empirie, z politiky a hospodářství minulého století.

Porušil jsem zásadu (k tomu jsou), že nikdy nevystupuju tam, kde mi smazali komentář, ale myslím, že to bylo v bloku s dalšími, takže nepředpokládám zlý úmysl. Ale radím: Nemaž! Nebo maž jenom tam, kde se to hodí, ale nikdy na blogu, s výjimkou abnormalit, samozřejmě.

ad GeoN (Jessie, 18. 08. 2008 21:18)

Dostala jsem odkaz na jistý článek o stylu psaní GeoNa, tohle je výtah z něj, ale protože je dost volně upravený, odkaz sem nedám. Není těžké ho najít, když někdo bude chtít:

"Text je chvílemi velice důsledný a chvílemi velice asociativní a konfuzní. Příval emocí a slov…Rozsáhlé tirády na dané téma jsou zbytečným a únavným čtením, ve kterém se semelou samozřejmé pravdy (podané s opravdovým nadšením) a nasměrují nesmyslně proti jiným stanoviskům. Je to s tím vším přívalem slov a emocí prosté - ale pak již zeje děsivá prázdnota, zcela vypouští relaci slov a věcí, zcela vypouští relaci „jazyka a skutečnosti“

Chce-li kritizovat, předvést svoji pozici, musí názory druhého nejdříve zkreslit, postavit na hlavu.
Není korektní a zřetelně ani nechce být. Některé informace přitom nevyužije, neodkáže na ně, zatají je. Smíchá s polopravdami, s bezpříkladným zfalšováním textu – míra předrozumění je až neuvěřitelná a prorostlá s verbalistickým exhibováním.

V mnoha postojích se jedná o rezultát rigidně uplatňované teorie, případně jsou výsledkem nedostatečných informací. Za jeho stanoviskem je čas od času elementární neznalost a vyslovování zmatečných radikálních soudů. Tento postup byl a doposud je v Čechách dost běžný a geon v něm ve velkém stylu bohužel pokračuje. Po vydefinování problému rychle přejde na příkladové triviality a vypadne mu přitom podstatná část souvislostí.

Problém je zřejmý: laciná kritika, kritika za každou cenu.
Zkrátka: Když zvolíme postup značky geon, tak získáváme podezřele příliš snadno a rychle převahu a to je bohužel oblíbený postup tzv. „komentátora“ v podání geona. Proč ne, když mu dělá dobře. Ale jinak je to v daném případě k ničemu.

Podívejme se ještě na jeden oblíbený postup praktikovaný geonem. Ocituje rozsáhle pasáž (a tím se snaží vzbudit dojem objektivity), ale pak následují floskule typu „směs citací“, pouze „ilustrativní“, „nemá vcelku smysl tento odstavec rozebírat“ a pak popíše stránky, atd. a pod.
Říkám i zde rovnou: Laciná a ubohá metoda. Geon ve své agresivní bohorovnosti není schopen vnímat text tak, jak je napsán, není schopen jeho interpretace, to, co označuje za „komentování“ je svévole.

Zde se dostáváme k tomu, zda má smysl se značkou geon diskutovat. Řeknu rovnou - v jistém rozměru nemá. Ke skutečnému dialogu, přes veškerou mimořádnou naléhavost a suverénnost textu nedochází ani náhodou pro myšlenkové zkraty a svévolný způsob jakým s citacemi zachází. Agresivita přecházející v litanii vypovídá o něm samém, ne o předmětu tzv. komentování.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář