Jdi na obsah Jdi na menu
 

S.r.o. ano či ne?

2. 10. 2007

Marek se ptá, zda založit s.r.o.. Po několika konkrétních odpovědích Eva M. píše:

V první fázi jistě ano, jsou to výdaje a starosti. Než se do toho pustíte, bylo by dobré, aby vám to někdo ZNALÝ a ZKUŠENÝ propočítal se znalostí vašich konkrétních čísel. A jestli můžu doporučit - nechtějte tuto službu od kamaráda "za kafe a za flašku". Nechte si to zpracovat od profíka a normálně mu zaplaťte jeho hodinovou sazbu. Ten profík může být i kamarád, samozřejmě, ale nesnažte se za tuto službu ušetřit a i kamarádovi zaplaťte za KVALITNÍ práci. Stojíte před důležitým rozhodnutím a bylo by dobré, aby to někdo opravdu důkladně zvážil a propočítal do všech důsledků, včetně všech dopadů, včetně daňové reformy atd. A to není záležitost na 10 minut.
Pro ilustraci: Kolik vás stojí hodina práce automechanika v běžném autoservisu? Práce kvalifikovaného účetního a daňaře je s mechanikem minimálně srovnatelná - takže počítejte s obdobnou cenou. Dobré účty dělají dobré přátele.
Však který spolehlivý odborník by se namáhal s domýšlením a počítáním všech důsledků vašich plánů, pokud by věděl, že to pro vás dělá stejně jen "za děkuju"? Nic ve zlém, ale vím, jak to chodí - a řada účetních odsud z BC by asi souhlasila. Eva M.

***

Evo M., jako byste mi četla myšlenky a děkuji, že jste to napsala. Dnes na mě chtěli dva známí podobné rady, telefonicky, bez znalosti podrobností a přesných čísel. Měli představu, že vlastně nic nepotřebují, jen jednoduchou radu - ano/ne. Snažila jsem se, ale nemám z toho dobrý pocit... Jana F.
***

A pan doktor reaguje:

Milé dámy, evidentně jsem chybně zvolil nadpis svého dotazu. Samozřejmě jsem nepředpokládal, že mi dá někdo konkrétní odpověď aniž by znal konkrétní čísla, jen jsem doufal v nějakou radu eventuálních pro a proti a souhrn základních rozdílů mezi daňovou evidencí a účetnictvím speciálně u lékařů, abych nešel na případnou schůzku s nějakým odborníkem z Vaší oblasti zcela nepřipraven. V mém oboru je zcela běžné, že se mě lidé ptají na spoustu odborných věcí, které se já učil několik let a přesto jako lékař nemám hned připravenou kasičku, byť se snažím všem odpovědět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Přeji Vám hezký den a hodně platících zákazníků:) Marek

***

Než odpoví Eva M. nějak na úrovni, kulantně a nekonfliktně, jak to jen ona umí, tak já si dovolím tady plácnout první věc, co mě napadla, a můžete mě kamenovat:

Víte, pane doktore, ono v tom vašem oboru je plno lidí, co si troufají radit... A škoda je tam obtížně vyčíslitelná...

***

Panu doktorovi jsem přes svou ironickou poznámku výše nepřála nic zlého, přesto se dočkal toho, o co si svým podceňováním odborné práce účetních a daňových poradců koledoval: dost nekompetentních rad 1234:

dph se doktora asi nedotýká:-) 1234

Bohužel, dotýká. Pouze ve výše uvedeném smyslu - dosažení obratu a do toho třeba pronájem movité věci, nebo pořízení zboží z JČS, které je předmětem spotřební daně (líh z Německa, za pár kaček, který dá nepředloženě do DE...) a jsme kde? V § 95/8. ZdenaR

Ještě že se objevila ZdenaR s několika opravdu kvalitními odpověďmi. Jinak vše vyznívá zásluhou 1234 celkem jednoznačně a jednostranně proti s.r.o. Osobně bych se to tvrdit neodvážila a panu doktorovi přeji dostatek zdravého rozumu, aby "kvalitu" odpovědí 1234 rozpoznal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re: doktorři a Fú

(Jitka_D, 7. 10. 2007 23:40)

Zdeni... hezky se Vás čte, doufám ,že ještě někdy povyprávíte. Reklamní činností u lékařů pravděpodobně budou reklamní klipy na televizi v čekárnách, u nás se tˇo teď hrozně rozmohlo, čekala jsem dvě hodiny a za tu dobu to byla hrozná "masáž" Ale spíše mě znepokojují ty zástupy dealerů s kufříky a po jejich návštěvě dostanete hned něco nového na vyzkoušení. Budu jen doufat, že doktorům, při jejich vzdělání, zůstane správný úsudek.
K informaci JPP: máme zákazníka, který se skutečně přestěhoval sídlo do Prahy kvůli tomu, že měl každý rok kontrolu z Fú. Neměl žádné závady ani doměrky, jen ho obtěžovalo se vždy téměř měsíc věnovat dvěma pracovnicím. Mám to přímo od něho, přinesl mi nový výpis z OR.

vlídný svět :-)

(Jana F., 7. 10. 2007 13:18)

Zdeno moc vám děkuji za všechny příspěvky o doktorech, i tenhle poslední :-).

To je opravdu trefný postřeh o tom vlídném a tolerantním světě. Taky na mě doktoři tak působí. Kolikrát člověka něco bolí a když je s tím u lékaře, bolest přejde :-)). Je zajímavé, že u zdravotních sester takový pocit nemám, naopak se jich dost bojím.

S těmi kontrolami - zlatá Praha, opravdu. I co se týká způsobu kontroly, nejen jejich četnosti. Srovnávám Prahu, Kladno, Slaný z vlastních zkušeností...

Doktoři

(Zdena, 7. 10. 2007 12:15)

Jitko i ostatní, tím, že neděláte lékaře, o moc nepřicházíte. Je to spíše charita, než výdělečná činnost. Na druhou stranu jste s nimi v jiném, takovém vlídném a tolerantním světě, alespoň to tak vnímám. S platbami pojišťoven je to také trochu jinak, než slyšíte v televizi. Všechny pojišťovny kromě VZP většinou platily a dosud platí nejpozději do měsíce. VZP je ale největší pojišťovnou a lékaři u ní mají největší pohledávky. Když dlužila úhrady za 3 měsíce, tak to u praktika dělalo nějakých 170 tisíc a to už bylo opravdu znát, tak velké finanční rezervy praktičtí lékaři neměli, ani je neměli z čeho vytvořit. Doktor (nebo doktorka samoživitelka) pak samozřejmě naříkali, protože měli peníze buď na provoz rodiny, nebo na provoz ordinace, na obojí zároveň nebylo. Někdy na jaře 2006 ministr Dráth jednak šlápl VZP na krk a jednak podojil v její prospěch státní rozpočet, pak se platební morálka výrazně zlepšila.
Podle síly mediálního křiku byste možná řekly, že zubaři jsou na tom nyní dobře, vždyť už neprotestují. Není tomu tak. Prezident České stomatologické komory MUDr. Pekárek je skalním příznivcem ODS, takže i kdyby bylo sebehůře, tak už se nekřičí:-)) Nebo až uslyšíte pediatry zaníceně horovat pro rozšíření povinných prevencí u dětí, tak vězte, že právě tyto činnosti jsou hlavních zdrojem jejich příjmů:-)
Jitko, ještě k tomu předmětu činnosti sročka. Reklamní činnost údajně pro snadnější přijímání provizí od farmaceutických společností, ale nevím to jistě. Nejste sama, kdo je konzervativní, a je to také jeden z důvodů, proč druhá společnice už není společnicí a proč jsem „její“ sročko nechtěla dělat.
„Jsme sídlem na Praze, ale provozem jinde a tam firmy, všechny, FO i sro chodí na kontrolu příjmovou každý rok, nebo Fú k nim“ Mimopražské finanční úřady to asi stihnou, Praha nemá šanci, jen si vezměte, kolik obrovských firem tady má sídla. Pražské berňáky se asi rozhodly, že k FO budou za každého počasí milé a vlídné. Kontrol jsem zažila opravdu jen pár, ale ani jednou jsem neměla pocit, že chtějí, nebo musejí za každou cenu něco najít. Dokonce jsem se jim pokoušela i vnutit (hlavně kvůli sobě, abych roky nevláčela nějakou chybu), jestli by zároveň neudělali i příjmovku, když už jsme přivláčeli všechny doklady. Ale kdepak, akorát jsem je tím rozesmála.
Ještě přidám informaci typu JPP. Podnikatelé, kteří se zmohli, pořídili si RD v satelitních městečcích a přenesli tam sídla svých společností, rychle hledali opět sídlo v Praze. Údajně jen kvůli buzeraci, která panuje mimo Prahu. I když prý mají účty v pořádku, tak musejí na pravidelné kontroly.

Ale já tu kecám a kecám, všude bordel, plotna studená, dítě hladové. Jani, kdybyste mi náhodou chtěla něčím prospět, tak mě , prosím, vypráskejte ze svých stránek:-)

re: Doktoři

(Jitka_D, 6. 10. 2007 1:47)

Zdeno, děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě k těm doktorům, to si nedokážu představit… lékař a reklamní činnost. No to nevadí, jsem asi dost konzervativní. Jinak jsem docela ráda, že doktora nedělám, co jsem se setkala, nebo slyšela od známých, tak mi připadá, že jsou dost naříkaví.. jeden se rozčiloval, jak neplatí pojišťovny, že trvá 6 týdnů, než dostane peníze. To třeba ve strojírenství platby za 6 týdnů to je přímo super. Úhrady se pohybují přinejlepším za 3 měsíce, jsou firmy které platí až po půl roce, nebo když dluh dosahuje k 7 číslici... no to je jiné téma.
Ale k těm Pražským Fú. S DPH jsem byla několikrát, jen na NO a nebo kvůli pořízení z EU, případně jednorázové drobnosti k vyjasnění, ale příjmovka zatím ne. U toho sro, kde jsem zaměstnaná mi to docela vadí, jak léta plynou, nejsem si jistá, že až půjdu, že si všechno budu pamatovat. Je tam toho dost a složitosti s přesuny, co když se mnou půjde ten Němec co schovává věci?:)) Jsme sídlem na Praze, ale provozem jinde a tam firmy, všechny, FO i sro chodí na kontrolu příjmovou každý rok, nebo Fú k nim. Jeden můj klient měl vloni kontrolu na Praze 9 ale za rok předtím, než jsem ho začala dělat (za 2002) Když jsem ho přebírala, tak jsem zjistila, že nemá vůbec peněžní deník, evidenci majetků, jen záznamní povinnost DPH. Tak jsem mu řekla, že za ten rok na Fú nejdu, ať tam jde ta účetní co mu to dělala (mimochodem platil jí bokem) Jenže jí nemohl sehnat, pak konečně pochopil, že z ní nic nedostane, když řekla, že deník dodělat nemůže, že je nemocná. Tak si na Fú vyjednal odklad kontroly a chtěl po mě, ať mu to dodělám. Nejdřív jsem nechtěla, ale pak jsem si sehnala paní co by to zapsala a já bych zkontrolovala. 30 tis se mu zdálo moc(nabízel 10tis) tak hledal ale nenašel nikoho kdo by mu to udělal pod 60 tis. Dopadlo to tak, že si to dělali po nocích s manželkou a matkou sami doma, podle záznamní povinnosti. Bylo mi jich neskonale líto. On to teda nepřiznal, ale jeho manželka se mi podřekla. Protože nestíhali tak dostali od Fú další odklad a kontrola pak proběhla rychle a moc to asi neprobírali, skoro se mi zdálo, že na Fú jsou rádi, že vůbec něco přinesl:) Jen mu vyřadili vybledlé paragony od benzinů. Myslím, že tam měl chybu, ale třeba ne....
To s tím zedníkem... měla jsem podobný případ, FO, velké dluhy na daních, exekuce na majetku od Fú. Dal mi plnou moc k vyřizování, snažila jsem s pomocí Fú rozklíčovat tu částku a splátkami zlikvidovat. Tři roky úmorné práce, zbývá poslední penále z poslední loňské splátky a bude vyřízeno. Docela ráda tenhle šanon zabalím do papíru a dám na něj mašličku:))

Doktoři

(Zdena, 5. 10. 2007 23:44)

Jitko, lékařské sročko nemám. Jedno se zakládalo letos, nechtěla jsem ho dělat. Jedné ze společnic jsem vedla (a vedu dále) DE. Představa, že s takovým bordelem budu potýkat v podvojku, se mi moc nezamlouvala. Navíc si druhá společnice prosadila do předmětu činnosti kromě nestátního zdravotnického zřízení též reklamní činnost a marketing. Nevím, jestli vůbec mají, nebo budou mít, nějaké výnosy z reklamní činnosti, ale do roka a do dne by mohli být v klubu plátců DPH.
Co si pamatuji, tak stavební firmička (tenkrát ještě malá) na Praze 10 měla jednu kontrolu na příjmovku asi po třech letech fungování, bylo to někdy v devadesátých letech minulého století:-)) DPH jen jednou kvůli NO, ale dělali na průmyslových stavbách, takže většinou DPH odváděli a zůstávali bez povšimnutí. Personální agentura na Praze 3 -hned po prvním přiznání k DPH. Velkoobchod stavebním nářadím na Praze 6 jednou kvůli NO a pak nějaké dohledávání, pak byl dlouho klid, pak se přesunuli mimo Prahu a dál nevím. Cestovní kancelář, funguje od 2003, kontrola zatím žádná.
Z živnostníků, vedoucích DE, neměl na příjmovku, ani DPH kontrolu snad nikdo (nebo si na to nevzpomínám)a to dva z nich mám od r. 1990.
Pokud vím, tak pražské finanční úřady jsou opravdu hodně zaměstnané a kontroly pro kontroly nedělají.

Jednu perličku: zedník, DE, plátce DPH, Praha 8. Všechna přiznání vždy podaná, k daním se přiznává, ale už je jaksi neplatí. Když už dlužil a sto tisíc, tak mu ke štůsku daňových výměrů přibyla pohrůžka exekucí. Netuším, kde schrastil peníze, ale zaplatil. Od té doby už zase neodvedl ani korunu (2x DPH), ale jinak je to hodnej člověk:-) Kontrola žádná, osmička je buď hodně přetížená, nebo se soustředí spíš na poplatníky, kteří jsou věčně ve ztrátě.

Doktoři

(Jitka_D, 5. 10. 2007 19:29)

Taky nemám žádného doktora, mohla jsem mít internistku, která chtěla dělat účto, v tu dobu jsem toho měla hodně, tak jsem jí dohodila známou. Teď mě to mrzí, když jsem u ní jako pacient, tak většinu času stejně mluví o svých problémech a já pak odcházím a zjišťuji, že mám na papíru napsáno úplně něco jiného než jsem jí říkala. Minule už jsem jí chtěla doporučit psychoterapeuta:))
Zdeni, můžu se zeptat jakou Prahu jste myslela. My patříme na P9 a se sročkem od začátku (1999) nebyla kontrola, jsem z toho dost nervózní.

Už jsem chytřejší

(Zuzik, 5. 10. 2007 7:43)

Zdeni, moc děkuji za vysvětlení, už jsem to pochopila i já :-)))
Inu, pořád se mám co učit, stále jsou bílá místa na pomyslné mapě účtařiny. K těm se dostávám postupně, až když nastane určitá situace a je potřeba ji řešit. Hezký den !

Proč...

(Jana F., 4. 10. 2007 22:47)

...by do toho lezl - u doktorů nevím. Mí klienti poté, co zjistili, kolik jim "sežere" z dejme tomu milionového zisku za rok sociální a zdravotní pojištění a následné zálohy. V s.r.o. zaplatí daně a je pokoj.

Ještě dodatek pro Zuzika

(Zdena, 4. 10. 2007 22:02)

U lékaře není důležité, kdo mu za jeho výkony platí, jestli zdravotní pojišťovna, ČSSZ za posudkovou činnost, policie, komerční pojišťovna, nebo přímo pacient. Důležité je, že poskytl zdravotnickou službu - osvobozené plnění.

Doktoři a DPH

(Zdena, 4. 10. 2007 21:45)

Jani, proč by do toho lezl, když nemusí? I kdyby získal nějaký šesták navíc, tak ztratí část svobod, které dosud měl. Co se týká výdajů na provoz ordinace, tak si je bude moci uplatnit. V kuchyni ordinaci mít nesmí:-)), prostory musejí vymezeny, zkolaudovány, schváleny hygieniky atd. Na energie stačí podružné měřidlo. Páni doktoři jsou docela bordeláři na papírování, těžko byste jim například vysvětlovala, že BÚ už není soukromou kasičkou, nebo že jednatelská odměna se musí danit, to všechno nemusíte v DE nijak řešit. Nevím, jak je to u Vás, ale v Praze si živnostníků, kteří odevzdají přiznání a přiznají (ani nemusejí hned zaplatit) nějaké daně, finanční úřady nevšímají. Sročka už je zajímají:-)

Ahoj !

(Zdena, 4. 10. 2007 21:29)

Felčarovi se do obratu počítá všechno, co ostatním, příjmy od pojišťoven, přímé úhrady od pacientů -třeba za vstupní prohlídky, prohlídky na řidičák, zbrojní pas (těch zbrojáků je překvapivě hodně), za očkování, nebo předoperační vyšetření, které si hradíte sama - také by se počítaly příjmy za pravidelný pronájem nemovitostí. To všechno ale jsou osvobozená plnění a nemusí, přímo ani nemůže, se kvůli nim registrovat. Obrat se mu nabaluje a za 12 měsíců to ten miliónek udělá. Příklad praktického lékaře s cca 4 tisíci registrovaných pacientů - obrat k 31.12.2006 byl 1,5 mil. Kč a to měl jen zdravotnické zařízení, nic jiného. Za této situace by měl být opatrný na to, co provádí, protože každá koruna z neosvobozeného plnění ho okamžitě hodí do plátcovství. Například pronájem movité věci - zařízení ordinace, přístroje - už je zdanitelným plněním a pan doktor je plátcem.
Dál už je to stejné, jako u ostatních plátců, kteří uskutečňují zdanitelná i osvobozená plnění. DPH odvádějí jen z těch zdanitelných a na vstupu krátějí.

re: doktoři a DPH

(Jana F., 4. 10. 2007 21:10)

Zdeni, díky, že jste se k tomu vyjádřila a nenechala nás tápat, také jsem si všimla jako Zuzik, že v téhle oblasti (nejen v téhle) "víte".

Na BC to vyznělo, že s.r.o. spíše ne - rozuměla jsem dobře? Ale nevím, teď ještě to sociální a zdravotní neuznatelné do výdajů, nevím jak u lékařů, ale u svých OSVČ jsem ráda, že jsme založili ta s.r.o..

Ahoj !

(Zuzik, 4. 10. 2007 20:52)

Ty naše příspěvky se jaksi minuly !
Jak mám rozumět tomu malému plněníčku ( moc hezký název) ?
Co se vlastně do obratu u felčara počítá a z čeho odvádí? Jen zo toho, co si vyúčtuje na ruku ?

Ježíš, to je samá otázka !

Doktoři a DPH

(Zdena, 4. 10. 2007 20:47)

Dobrý večer vespolek. Přiznávám se, že nevím, jestli můžu něco napsat o felčarovi, kříženém s DPH, nebo jestli to zas bude keců:-)))
Ale když už do toho lejna šlápne (dobrovolně se nemůže registrovat), tak odvádí DPH pouze z toho malého plněníčka, kvůlivá kterému do DPH spadl. Všechny zdravotní služby jsou osvobozeným plněním.

Tak nějak

(Zuzik, 4. 10. 2007 20:46)

Tak nějak jsme to myslela. Jsou prostě věci, které mi vrtají hlavou a potřebuji je dostat do nějakých logických souvislostí.
Jak se říká : všechno souvisí se vším.
Jinak si myslím, že nápad založit s.r.o. a ponajímat s.r.o své prostory k podnikání ( nemusí to být jen lékařské) určitě stojí za úvahu. Protože sám sobě jako fyz.osobě samozřejmě nic pronajímat nemůžu a sami moc dobře víme, jaké jsou prblémy v prokazování nákladů ( elektrika, vytápění, opravy) v případě, že podnikáme v nějaké části svého soukromého objektu.
Nicméně by mně opravdu zajímalo, jak to s tím účtováním pojišťovnám je. Jsem prostě tak nějak profesionálně deformovaně zvědavá. Možná se ozve někdo fundovaný. Řekla bych, že ZdenaR moc dobře ví, o čem je řeč.

DPH a lékaři

(Jana F., 4. 10. 2007 18:57)

Zuziku, to mě nikdy nenapadlo takhle uvažovat, lékaře taky nedělám. A přiznám se ke katastrofální neznalosti (to zas bude keců...) - ony ty pojišťovny nemají možnost si to DPH nechat vrátit, že? Takže opravdu dražší?

Nevážně o vážném

(Zuzik, 4. 10. 2007 18:24)

Tato otázka mně tak nějak zaujala. Vzhledem k tomu, že žádnému lékaři účto nedělám, k neprospěchu mého zdraví, zajímá mně, jak to v účtování příjmů-výkonů vlastně u lékařů funguje. Jelikož je dle ZDPH za plátce DPH opravdu považován i lékař, za splnění zák.podmínek nebo dobrovolně, tak by mně teda opravdu zajímalo, zda lékař účtuje výkony pojišťovnám s DPH ! Ne, že se mi vysmějete, já to opravdu netuším!
Jen se mi zdá, že pokud to tak funguje, pak jsou výkony pro pojišťovny o to DPH dražší a dražší je tedy lékařská péče. Schválně, jestli uvažuji dobře.