Jdi na obsah Jdi na menu
 

Agování v internetových diskuzích

1. 10. 2008

Agování je poruchovou formou lidské komunikace, kdy není re-agováno na věc samu, ale komunikace je převedena jinam.

Agováním je nereagování na nepříjemnou, nepřijatelnou či ohrožující komunikační situaci otevřeně a přímo, ale postranními poznámkami.

 Agováním není každé odklonění tématu a převedení pozornosti jinam. Pro agování platí podmínka, že si člověk tímto chováním odehrává, vybíjí svou tenzi.

(Podle Zbyňka Vybírala: Psychologie komunikace)

Agováním je, když někdo v internetové diskuzi dostane od někoho na frak, odtáhne s ostudou a nemá odvahu se dotyčné osobě postavit přímo. Tak zaleze na svůj blog, nebo jiná spřátelená místa, a tam si po libosti vylévá vztek.

Nemohu vyloučit, že jsem se takového jednání někdy nedopustila. Přemýšlím ale, kdy. Protože ne každá kritika je agováním. Je tam ta důležitá podmínka - kompenzovat si tím nějakou prohru, křivdu, nepříjemnost, kterou nemá člověk odvahu řešit na rovinu.

Agování se v nějaké podobě dopouští každý, koho zde znám. Popravdě jsem nepoznala nikoho, kdo by v nějaké formě ne-agoval. Dokonce i jistý osamělý génius, do kterého bych to nikdy neřekla a očekávala bych, že je nad to povznesený, napsal článek, kterým takto postranně aguje na události jinde, odkud odešel.

Agováním je celá oaSa (tam je to diagnóza :-)).

Agování je příznakem něčeho chybného v nás. Je to příznak zbabělosti, neschopnosti jednat rovně a řešit své problémy přímo. Proto je dobré si to uvědomovat.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Agování není zbabělost

(Petr, 27. 12. 2015 9:06)

Agování zcela jistě není příznak zbabělosti. Je to nevědomé obcházení tématu nebo situace, které přímo tématu nebo situaci neodpovídá, ale reaguje místo na realitu na úzkost situací způsobenou. Dejme tomu u partnerského sporu partner nereaguje na reálný předmět sporu, ale na strach z opuštění. Nelze to řešit "hrdninstvím", vědomým "postavením se k problému čelem", protože je to nevědomé a člověk nevědomý motiv nezná, nemůže ho - aspoň během sporu - rozumem odhalit. K tomu slouží terapie.

***

(Jessie, 26. 2. 2010 22:17)

Ty jsi vážně chytrej kluk, aliene. Myslím, že jsi prokouknul jak můj neumělý pokus o výklad, tak skutečnou podstatu toho, o čem jsem chtěla psát. Vystihnul jsi to přesně.

Definice správná, rozvedení nepřesné

(alien, 26. 2. 2010 19:46)

V principu dobře popsaný nešvar.

Ale právě v případech "reakcí" mimo nějaké prostory, kde reagovat z různých důvodů nelze, nebo ne svobodně nebo už nechceš, dle mě neplatí a pleteš tam dvě různé roviny dohromady.

Dále vůbec nemusí jít o kompenzaci/katarzi, ale v mnou uvedeném případě může jít o strategii, odvetu, mstu, taktiku boje apod.

Dám příklady.

Odejdeš z nějakého webu a chceš se k nějakému dění na něm vyjádřit.
Pokud se tam vyjádříš, okamžitě budeš napaden svými nepřáteli z teatrálních odchodů, příchodů atd.
Vyjádříš se jinde.

Chceš se vyjádřit k dění na webu, kde s svobodně naplno vyjádřit nejde.
Vyjádříš se jinde.

Chceš s někým bojovat, ale na jeho území to plnohodnotně nejde.
Vyjádříš se jinde.


Atd.


Takže je v textu spleteno více možností dohromady, kde ne všechny alternativy jsou nutně negativním projevem dané osoby.

Definovaný nešvar bych připisoval pouze na samotné diskuse/flamy, jinam ne, tam už zpravidla neplatí.

Když má někdo svůj blog, přece se nebude k nějaké situaci nebo osobě vyjadřovat jinde, kde je napospas tamním adminům, pravidlům, nepřátelům.
To by byla taktická a bojová chyba.

Až ve chvíli, kdy přejde takové vyjadřování k obsesi nebo jediné/hlavní činnosti, začíná jít o příznaky duševních problémů nebo poruchy.
Tedy klasický případ mých nepřátel řešících dokola aliena, zakládajících anti/copy blogy apod.

Na textu vyjadřujícím se jednorázově nebo krátkodobě k jakémukoliv tématu či situaci nic špatného nevidím, ať už je umístěný kdekoliv.
Snažit se takový text umístit na místo nebo k osobě, do kterých se v něm opíráš, není příliš moudré ani trvalé řešení. :,alien

Agoval jsem?

(Emil, 11. 11. 2008 22:58)

Nevím, asi ne, čelem jsem postaven byl, ale s ostudou jsem odtáhl, vztek si nevyléval (i když byl).
Proč ty řeči? Neznám jinou cestu, kterou bych požádal p. bdm, zda by sem uvedla poštu a PSČ v libovolném městě + heslo, pod kterým by si mohla vyzvednout jeden dokument "POSTE RESTANTE".

to ja se prihlasim

(ratka, 10. 11. 2008 18:39)

klidne k nepravosti :o) Treba to pomuze.

:-))

(Jessie, 10. 11. 2008 18:28)

To je psina, ratko, ty jsi byla zrovna asi tak jediná, u které jsem agování nezaznamenala :-)). Tak než se k tomu budeš hlásit, zjisti si, co to agování je, třeba někde jinde, jestli nechceš číst mě :-)).

nevim, mozna

(ratka, 10. 11. 2008 18:15)


Klidne se prihlasim k tomu, ze jsem urcite psala nekde neco co jsem nenapsala jinde. Klidne si za to i vyslechnu kritiku. Ale copak je tohle nejaky pekelny hrich? To jakoze se mam smazit v pekle? A se mnou se bude smazit zbytek sveta?

Tak jo.

Trefa...

(Jessie, 10. 11. 2008 18:08)

Tak mám dojem, že jsem se tímhle článkem, který byl původně zamýšlený jako sebekritika, bezděčně parádně trefila do černého. No paráda, jestli se v tom někdo sám od sebe iniciativně poznal, tak o to víc bude řvát :-).