Jdi na obsah Jdi na menu
 

Je v ženské přirozenosti toužit po dětech?

30. 7. 2008

V ne příliš dávné době vlády komunistů byly ženy přesvědčované o tom, že mít děti je jejich naprosto neoddiskutovatelnou povinností a současně největším štěstím a smyslem jejich života. Tedy kromě práce v několika směnách, které správná socialistická žena zvládla.

Změnilo se něco v dnešní době? V jakém je postavení žena, která se rozhodne nemít děti?

Ze všech stran je vystavovaná udiveným pohledům, poznámkám o feministkách, sobectví, hlouposti, které "budou jednou litovat, ale to už bude pozdě", pokud tedy "nedostanou rozum" včas. Není divu, že jsou takové ženy v sebeobraně poněkud agresivní. Jsou totiž stále považované za méněcenné.

Nechtít děti je prý proti přírodě. Opravdu je tomu tak? Domnívám se, že proti přírodě je především nutit se do něčeho, co necítím a nechci.

Proto jsem byla příjemně překvapená, když jsem před několika dny objevila stránky www.childfree.bloguje.cz . Chápala jsem je jako záslužný počin, jako podporu těm ženám, které se svobodně rozhodnou děti nemít.

Původně jsem tam chtěla také přispět nějakým názorem, ale... stále víc a víc váhám. Jak jsem už psala, jistou podrážděnost a útočnost bych ještě pochopila. Ale nezdá se mi značná militantnost, nepřátelský postoj k ženám, které už děti mají a co hlavně vadí - ony dokonce ty své děti mají rády a nelitují toho! Takže tím mám vlastně své dilema vyřešené - nepatřím tam. Té komunitě tam nestačí totiž jen uznávat právo žen na rozhodnutí nemít děti, je "správné" odsuzovat ty, které už porodily a, ó hrůzo, mají "vytahanou dělohu". My všechny takové do té "lepší" společnosti nepatříme.

Nevím, jestli je to jenom můj dojem, ale takto prezentované názory jinak dobré věci spíš škodí...

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bouře ve sklenici vody

(Tlapka, 14. 4. 2009 12:58)

Někomu se chce a někomu ne. Co se hodí jedné, nehodí se druhé ženě. Kolik lidí- tolik chutí. Nakonec je to jedno, hlavně ať to každý udělá jak to cítí.

Mino,

(Jessie, 11. 1. 2009 17:47)

přesně jak píšeš, myslím, že takové ženy té samotné myšlence nemít děti (a k tomu se má právo každá žena svobodně rozhodnout), tak tomu ony jen škodí. Pak všichni házejí do jednoho pytle ty normální bezdětné a tyhle militantní... nevím, jak je nazvat, opravdu...

přirozené je dítě milovat, když už je

(Mina, 11. 1. 2009 13:20)

Ahoj, tak to mi mluvíš z duše. Také jsem ty výše zmíněné stránky objevila a také jsem časem nepřestala vycházet z údivu, jaká je v nich nenávist proti ženám, které mají děti a proti dětem samotným. Sama přitom dokážu pochopit ty, které děti mít nechtějí a dokonce se jich zastat, i když mně samotné je tento postoj cizí, protože děti obdivuju a mám syna, kterého zbožňuju. Připadá mi, že tyto radikální childfree ženštiny prostě štve, že drtivá většina žen jejich postoj nezastává a nikdy zastávat nehodlá, že si zakládají na něčem, čím ony pohrdají a čeho se vzdaly.

bdm

(radka, 27. 8. 2008 11:22)

no v mistnosti s padesati chlapi ho nepotrebujes. Kdyz se zanou,hybat tak jsi vzhuru :o)))

A doma je dulezite nechrapat

radka, 27. 08. 2008 11:06

(bdm, 27. 8. 2008 11:16)

Kdybych si dala špunty do uší, tak bych zase neslyšela budík :-)

jini lide, jina zvirata, priroda

(radka, 27. 8. 2008 11:07)

je soucasti stejneo sveta ktery tvori nas. Jsou nasi soucasti.

me nevadi

(radka, 27. 8. 2008 11:06)

spat nahromade :o) Treba na horske chate s padesati chlapy :o))) Na chrapani si dam spunty do usi. A kdyz se smrady smichaji tak neobtezuji tolik.

...

(Jessie, 27. 8. 2008 10:36)

Hezky napsáno, radko :-). V tom to asi bude.
Taky mě zaujala zmínka o tom, že by byla radši, kdyby jí rodiče dávali víc peněz a méně lásky. Protože neměla svůj vlastní pokoj, a přitom fyzicky nesnáší jiné lidi. Já si tedy taky myslím, že každý člověk by měl mít svůj pokoj, a to už od dětství, pak i v manželství. Ale u sebe to považuju spíš za fóbii...

byt mnohem chytrejsi

(radka, 27. 8. 2008 8:53)

nez jine deti mohla myslet pouze ve smyslu IQ. Ve smyslu EQ mohla byt podstatne hloupejsi. Schpnost zit se nevaze na IQ nybrza na EQ (emocionalni inteligenci) A tak treba umi pocitat a neumi navazat vztahy se spoluzaky. Kde jaky blbec (v jejich ocich) to umi lepe a je v tomto ohledu chytrejsi :o))

dlouho nechápala

(graver, 27. 8. 2008 8:43)

No, hlavně, že to nakonec pochopila. Já bych to do ní neřekl ani teď, ale já jsem holt nebyl zázračné dítě...

Jessie, 26. 08. 2008 21:24

(bdm, 26. 8. 2008 21:55)

Mnohem chytřejší a tak nechápavá?! :-))) Tak doufám, že už pochopila :-))))

Na childfree...

(Jessie, 26. 8. 2008 21:24)

... si teď dámy stěžují, na své neradostné dětství mezi tupým stádem ostatních dětí. Helena: "...já jsem docela dlouho nechápala, že jsem prostě mnohem chytřejší než ostatní děti..." Nechci to zlehčovat nebo se vysmívat, ale to neradostné dětství lecos vysvětluje.

noooo je to tak :o)

(radka, 26. 8. 2008 15:20)

decka jsem vychovala tri (jsou fajn) ale psa ani jednoho :o))

radka, 26. 08. 2008 14:00

(bdm, 26. 8. 2008 15:02)

:-))) Radi, děti určitě dobře znáš...........ale psy ne :-)))))

ja mela duvod

(radka, 26. 8. 2008 14:00)

proc si radeji poridit dite nez psa:

pes roste a zustava porad stejne blby.
dite roste a je furt chytrejsi

Pes v 18 zdechne. Dite se v osmnacti osamostatni lze je s pychou pozorovat a tesit se z nej

Pes se nauci akorat nosit klacek nebo papuce. Decko se nauci mluvit, curat na nocnik, hrat jednoduche hry. Urcite se nauci vsechno rychleji nez pes

graver, 24. 08. 2008 15:16

(bdm, 25. 8. 2008 14:36)

Gravere, u některých Vašich bodů mi to spíše připadá jako rozumné důvody, proč si "nepořídit" muže :-)))).
Stejně by mě zajímalo, jestli si děvčata našla i rozumné důvody, proč si muže vlastně "pořídit" :-))))

4esme

(graver, 24. 8. 2008 15:16)

"je 100% duvodu, proc ne"
Žejo? Poslední statistiky dokonce ukazují, že je to až 120%! Jako nejčastější argumenty se uvádí:
- děti smrdí
- chlap se nadře při výrobě, ženská při porodu, oba při výchově
- do 2 let se několikrát denně dožadují jídla, později několikrát denně peněz
- člověk se o ně musí starat, takže mu nezbývá čas na hospodu
- stojí víc peněz, než pivo a kosmetika dohromady
- kradou vám cigára a upíjí zásoby rumu
- mají jiný nézor, než vy
- cizí děti se vždycky zdají být lepší, než vlastní
- nakonec vás strčí do geronthausu, nezaplatí ho za vás a ještě vás chodí kasírovat o důchod

... a teď si zkus odpovědět na otázku, proč sakra většina lidí děti má a ti, kteří je mít nemůžou, ještě hledají cesty, jak se k nim dostat.

Důvody

(Jessie, 24. 8. 2008 13:15)

... proč mít děti se opravdu hledat nemusejí. Proč je nemít, taky ne. Ale proč je PROGRAMOVĚ nemít, to už by si člověk měl ujasnit. Jsem přesvědčená o tom, že takové důvody někteří lidé znají a mají, a není to jen vlastní nedefinovatelná nechuť a odpor k dětem. Může to být naopak z radosti ze života, z chuti vychutnat si život bez omezení. Ale musím o tom mít představu, a pak by to vypadalo jinak, než žlučovité nenávistné prskání a označování každého s jiným názorem za "Bože, do čehos to duši dal" :-).

esme, 22. 08. 2008 10:42

(bdm, 24. 8. 2008 11:47)

Ono bude asi jedno, jestli a které důvody berete Vy :-). A proč by Vám měl někdo uvádět rozumné důvody, proč mít děti?? A pokud se svým manželem děti nechcete, tak proč se o tom vůbec bavíte a vypočítáváte si ty důvody proč ne? Pokud mám v něčem jasno, tak se o tom přece nemusím neustále ubezpečovat, ne?
Koukněte na sebe i kolem sebe a uvidíte, že celý živý svět je o reprodukci. A pokud to sama na sobě nevidíte, tak Vám to Vaše tělo každý měsíc připomíná – tak ho zkuste ROZUMNĚ přesvědčit, ať dá pokoj. A tenhle "předávací instinkt" je silnější než ochrana vlastního života. A samozřejmě, že jsou i jinakosti, které se vymykají. No a co? Možná jste jiná (jiné) ale nepleťte do toho, proboha, rozum nebo inteligenci. Pak to působí totiž úplně opačně. Protože co si myslet o inteligenci člověka, ze kterého vypadne přirovnání ve smyslu, že chtít děti je něco jako módní vlna ? :-))).

Je to v ženské přirozenosti?

(EXXE, http://exxephoto.estranky.cz, 22. 8. 2008 14:52)

Dříve sem míval rád tyto debaty, které řešily otázky se zcela jasnou odpovědí. Ve skutečnosti je to samozřejmě jinak, do těchto diskusí přispívají hlavně lidé, kteří jsou vyjímkou a s jasně danou věcí problém mají. Takže odpověď je jasná... je to samozřejmě v ženské přirozenosti, jinak by už neměl kdo psát i číst tyto řádky. Naléhavější je spíš otázka, čím je naše společnost tak nezdravá, že k tomuto nepřirozenému jevu dochází. exxe


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »