Jdi na obsah Jdi na menu
 

Filosofie dialogu...a internet?

3. 4. 2007

Snažila jsem se prokousat tímto pojednáním: Jolana Poláková - Filosofie dialogu doufaje, že v něm, třeba mezi řádky, naleznu odpověď na otázku, co některé z nás tak přitahuje na komunikaci prostřednictvím internetu? Co je to za specifický způsob dialogu?

Tisíce lidí vytvářejících si své stránky očekávají reakci, čekají na kontakt. Účastníci různých internetových diskuzí také.

Pošlu do éteru pár svých slov, vět, myšlenek a s napětím čekám, co se mi vrátí zpět. Čekám na zpětnou vazbu na své myšlenky. To přece není žádná s despektem zmiňovaná "virtuální realita".  

Filosofie dialogu říká, že existence je dialog. Dialog je sama existence, žádná virtuální realita. 

--------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka na okraj:

Můj osobní pocit ze všech dialogů, protože jsem zřejmě těžký introvert: při jakémkoli dialogu jsme "na okraji" sebe, na "pobřeží", jak to popsal Franz Kafka. Psal o tom, že kdyby byl Robinson zůstal je na pobřeží a vyhlížel loď, zahynul by. Ale protože se vnořil do vnitrozemí, našel další zdroje života a přežil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re: internet neni dialog

(Jana F., 6. 10. 2007 13:29)

Děkuji za reakci, to je fajn, že se někdo ozval na tyhle otázky, které mě opravdu dost zajímají :-).

Myslíte, že nejsou dialogem ani ty debaty, které vedeme v internetových diskuzích, i třeba tady? Nějak možná nechápu... Myslíte to jako že třeba co teď píšu, tak je to monolog, protože to je adresováno dejme tomu vám, ale reagovat může kdokoli, vlastně to i očekávám?

internet neni dialog

(..., 6. 10. 2007 5:08)

internetova komunikace neni dialogem ve smyslu jak o nem mluvi polakova prave pro jeji bytostnou neadresnost... misto skutecne reci, ktera je vzdy reci k urcitemu druhemu, vytvari iluzi reci, ktera je vlastne jenom zmnohonasobenym monologem...