Jdi na obsah Jdi na menu
 

Písemný projev

Styl písemného projevu vyjadřuje naši individualitu ať chceme nebo ne, v dobrém nebo ve zlém. Není u všech stejný a díky za to. Těžko se i mění a předstírá. My, co se z diskuzí známe, se vzájemně poznáme i když změníme jméno. Jak říká jedna moje internetová kamarádka, vidíme si až pod sukně :-) 

Někdo pozdraví, podepíše se jménem, používá smajlíky nenapodobitelným působem. Co je u jednoho příjemné, druhý těžko důvěryhodně napodobí. Ta různorodost stylů je skvělá, hrůza by byla, kdybychom psali všichni stejně jako automaty.

Přesto bych vymezila alespoň něco, co působí spíše negativně a odpudivě:

***  pravopisné chyby

*** psaní celého textu velkými písmeny

*** psaní celého textu malými písmeny

*** používání slangových výrazů ( to je možná jen moje osobní averze, slova jako "sročka" a podobně, ještě nějaká doplním, se mi protiví)

*** rozvleklé, nesouvislé povídání  - internet je příliš přeplněný kecy, stručnost je velkým kladem

*** arogantní prosazování vlastního názoru a urážky protivníka

*** krajnosti - vulgarita

*****************************************************************

Chvála konfliktu

Přiznám se, že mám radost ze střetnutí rozdílných názorů, konfliktu i boje.

Za daleko horší než konflikt, dokonce i než flame wars, považuji, když v diskuzi zůstane viset chybný názor dobrý leda ke zmatení těch, kteří tam hledají informace.

Vážím si lidí, kteří mi dokážou říct svůj odlišný názor, když se podle nich mýlím. Ještě daleko víc si jich vážím, pokud jsou schopni i po takovém konfliktu, byť ostrém, pokračovat dál ve slušných mezilidských vztazích a nenesou si v sobě nějakou zahořklost, nepřátelství, zášť.

Záleží ovšem na tom, jak se kdo v takovém konfliktu chová.

A tady narážím na těžko pochopitelnou oblast, stručně vyjádřenou takto: "Když dva dělají totéž, není to totéž"

"Kráva nebeská" v podání doktora Štrosmajera působí zcela jinak, než by působila v podání větší části české mužské populace, dokonce i než by působila v podání většiny ostatních doktorů. Bohužel větší část české mužské populace se domnívá, že použitím slov "krávo nebeská" se z nich stávají skvělí dr. Štrosmajerové.

Na druhou stranu by byla škoda a svět by byl o něco chudší, kdyby podobní dr. Štrosmajerové taková slova nepoužívali. Člověk prostě musí sám uvážit, co si může dovolit a riskovat, jestli to projde, nebo ne.

Proto jsem do negativních věcí v písemném projevu nezařadila urážky, invektivy a nadávky. A napíšu kacířskou větu, za kterou budu pravděpodobně ukamenována:

Inteligentní, vtipné, nápadité, trefné, nevulgární urážky, invektivy a nadávky, pokud jsou na správném místě, zpestřují diskuzi :-)))

P.S.: Jak vidím a zažívám na vlastní kůži, tahle věta je jak atomovka, když se dostane do rukou neandertálce. Jsou prostě jedinci, kteří si to vykládají tak, že na prostý dotaz odpoví "Uč se, ty blbče, a nebudeš se muset ptát". A domnívají se přitom zřejmě, že se řídí tou výše uvedenou větou. S tím ovšem nic nenadělám a mazat to nebudu.

*****************************************************************

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

urážky...

(graver, 9. 12. 2006 18:07)

Ono je to asi o tom, jestli to urážka je nebo je to jen tak chápáno (nemluvím o právní klasifikaci). Já jsem v životě urazil a ponížl spoustu lidí, ale snad nikdy to nebylo mým úmyslem. Prostě jsem vyslovil svůj názor. Nechtěl jsem dosáhnout toho, aby se někdo cítil uražen, ale když už, tak shit happens.
Nebo jinak: spusta lidí uráží sama sebe, ostatní jim jen nastaví zrcadlo, aby jim to došlo.
No, ne že bych byl výjimka...

re: urážky

(Jana F., 9. 12. 2006 17:16)

Už se na ty reakce těším :-) Ale myslela jsem pochopitelně takové urážky na úrovni, nad kterými se rozplývám blahem, třeba ten dnešní buran a podobně. Prostě ty vaše :-) Asi jsem to vyjádřila nešikovně, ale váš PC to možná pochopil a dával vám to najevo :-)

Re: Urážky.... zpestřují diskuzi

(graver, 9. 12. 2006 16:46)

Ukamenována za to asi nebudete, ale nějakou reakci to ve vašem fanklubu vyvolá. Přinejmenším se bude někdo ptát, proč tady a teď tvrdíte tohle, zatímco jinde a jindy se pro to zlobíte.
Jinak máte pravdu - urážky zpestřují diskusi všem kromě urážejícího a uráženého.
btw: titulek byl původně delší, ale při pokusu o odeslání to začalo chrochtat "Nadpis je příliš dlouhý". To už je chucpe, co si dnes ty počítače dovolí. Za chvíli to snad po mně bude somrovat cigára...